Hoppa till innehåll

BA Plattsättare

Yrkesinriktade utbildningar

Dagtid, 1400 poäng

Som plattsättare arbetar du med att sätta kakel, klinker och mosaik på väggar och golv i bland annat badrum, kök och andra våtutrymmen. Du arbetar både vid nyproduktion och vid renovering eller ombyggnad av bostäder och lokaler. Före monteringen av plattor gör plattsättaren ett omfattande och noggrant underarbete som innehåller många moment inom rivning och uppbyggnad. Arbetsplatsen kan utgöras av allt från ett litet badrum till en stor simhall.

Arbetet kräver precision, noggrannhet och känsla för färg, form och mönster. Du behöver också ha kunskap om byggmaterialens egenskaper samt om tekniker för ett hållbart, säkert och estetiskt resultat.

 
 
 

Förkunskapskrav

Du behöver ha förutsättningar att läsa en gymnasial yrkesutbildning. Bedöms du inte ha förutsättningar är du inte behörig att läsa den utbildning du har ansökt till.

Du ansvarar själv för att ladda upp dokument vi frågar efter. Vi kan efter sista ansökningsdag be dig ladda upp fler dokument som intygar det du skrivit i din ansökan.
Vi gör en kartläggning för att bedöma om du har förutsättningar att studera. Vi kartlägger dina språkkunskaper, utbildningsbakgrund, yrkeserfarenhet, motivation och studievana. Det är viktigt att du beskriver dina tidigare studier och arbeten i din ansökan. Om vi behöver ytterligare information blir du kallad till ett obligatoriskt kunskapstest och/eller ett kartläggande samtal.

 
 
 

Ämnes-/kursplan

BA Plattsättare (BAXAKH)

Anmälningskod

**BA PLATTSÄTTARE

Skolform

Gymnasial utbildning

Extern länk

Läs mer om utbildningen här (Länk till extern sida.)

Kurser (8 st)

Antal Kursstarter: 2

Filtrera

Rensa
Filtrera sökresultat
Kurslängd
2
Studietakt
2
Startdatum
1
1
Skolor
Platser
  1. Kursstart 6018678

    Kursstart
    Ansökan stänger
    Kurslängd
    Skola
    Astar Y Ext
    Slutdatum
    Studietakt

    Kursen förekommer på följande platser

    Beskrivning

    Du skickar in en sen ansökan till den här kursstarten.

    Schema ges vid kursstart. Om du är folkbokförd i en kommun utanför Västernorrland behöver du ansöka om interkommunal ersättning (IKE). Vi behöver svar från din hemkommun senast sista ansökningsdagen. Du betalar själv för kurslitteratur, resor och skyddskläder. 

     

    Ansvarig rektor: Roger Engström.

     

  2. Kursstart 6536808

    Kursstart
    Ansökan öppnar
    Kurslängd
    Skola
    Astar Y Ext
    Slutdatum
    Studietakt

    Kursen förekommer på följande platser

    Beskrivning

    Schema ges vid kursstart. Om du är folkbokförd i en kommun utanför Västernorrland behöver du ansöka om interkommunal ersättning (IKE). Vi behöver svar från din hemkommun senast sista ansökningsdagen. Du betalar själv för exempelvis resor och skyddskläder samt för LearnWare som är ett interaktivt läromedel. 

     

    Ansvarig rektor: Roger Engström